Územná úradovňa Trnava Slovenskej sekcie IPA

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Erik Varga to dokázal, je majstrom Európy a pôjde na OH 2012

E-mail Vytlačiť PDF
  V dňoch 04.-05.08.2011 sa členovia našej územnej úradovne a zároveň reprezentanti Slovenskej republiky v športovej streľbe v brokovej disciplíne "TRAP" Erik Varga a Marián Kovačócy zúčastnili na Majstrovstvách Európy, ktoré sa tento rok konali v Belehrade (Srbsko). Na týchto majstrovstvách však nešlo len o možnosť umiestniť sa na popredných miestach, ale aj o predposlednú možnosť "pobiť sa" o päť miesteniek na budúcoročné Olympijské hry, ktoré sa uskutočnia v Londýne (Veľká Británia). Poslednou možnosťou na ich získanie budú  septembrové Majstrovstvá sveta, kde sú však v hre len dve miestenky na OH 2012 a to už nebude pre zúčastnených strelcov žiadnou prechádzkou rajskou záhradou.

     Hoci Marián Kovačócy bol v tomto roku na Svetovom pohári v Pekingu (Čína) veľmi blízko, miestenka na OH 2012 mu unikla spred "nosa" o jedno miesto (pozn. skončil na celkovom 4. mieste). Taktiež je na škodu, že funkcionári slovenského streleckého zväzu sa "nepobili" o získanie miestenky na OH 2012 za jeho získaný titul svetového šampióna pre rok 2009, nakoľko ak by týmto šampiónom bol napr. niektorý zo špičkových talianskych strelcov, určite by jeho zväz spravil všetko preto, aby ju získal. A majstri sveta boli doposiaľ vždy účastníkmi Olympijskych hier.

     Aj napriek týmto skutočnostiam sme verili, že práve na majstrovstvách Európy by mohla byť našou výpravou získaná aspoň jedna miestenka. Najväčšie nádeje sa vkladali do Mariána Kovačócyho, nakoľko mal v tomto roku najviac vyvážené výsledky z medzinárodných podujatí. No ako to už v tomto športe býva, svoj deň resp. dva dni si vybral práve Erik Varga, ktorý sa ukázal vo vynikájúcej forme. V základnej časti zo 125 terčov "minul" len jediný a do finálovej časti postupoval z prvej priečky s výsledkom 124 terčov (25-25-25-24-25). Tento čiastočný úspech mu už v tom čase zabezpečil olympijskú miestenku, nakoľko medzi finalistami boli okrem slovinca Mačeka zástupcovia krajín, ktorí si už pred týmito ME vybojovali miestenky na iných podujatiach. Tým sa Erikovi Vargovi podarilo to, že si bude môcť po Pekingu zopakovať ďalší štart na Olympijských hrách. Možno aj táto skutočnosť zohrala úlohu vo finálovej časti a tak mohol byť o niečo pokojnejší pri snahe dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie
.

    Vo finálovej časti išiel Erik bezchybne až do trinásteho terča, pričom spravil ešte jednu chybu a to pri dvadsiatomštvrtom terči, no posledným výstrelom nenechal nič na náhodu. S týmito dvoma chybami a celkovým výsledkom 147 bodov (124+23) sa umiestnil na celkovom prvom mieste a stal sa teda novým majstrom Európy pre rok 2011.

     K dosiahnutiu tohto vynikajúceho "dvojitého" úspechu mu srdečne blahoželáme a želáme veľa ďalších, snáď aj pekného umiestnenia na budúcoročných Olympijských hrách v Londýne.


Odkaz pre Erika od vedúceho ÚÚ Trnava: "Ja som ti to s "APOM BÉLOM" hovoril. Nie je rozhodujúce ako ti to išlo v Sielnici, či Lonáte. Rozhodujúce je, aby to "vystrelilo" v tú pravú chvíľu na ME v Belehrade. Veril som tomu a stalo sa to skutočnosťou. Získal si to zaslúžene a už ti to nikto nezoberie."